Skontaktuj się z nami
Tel.: 22 114 94 11
 

Oferta

Szczegóły aktualności

Dziecko a rozwód- jak postępować?

Poniżej kilka zasad, których powinni przestrzegać rozwodzący się rodzice, by zminimalizować negatywne odczucia związane z rozpadem rodziny, jakie przeżywać będzie dziecko.
 
Dziecka nie należy mieszać w konflikt!
Jeżeli któryś z rodziców (zawyczaj nie radząc sobie z własnymi emocjami) manipuluje dzieckiem, nastawia dziecko przeciwko drugiemu rodzicowi, przekazuje mu informacje niedostosowane do jego wieku lub w inny sposób czyni dziecko uczestnikiem konfliktu, należy podjąć działania zmierzające do zmiany tej sytuacji! W przypadku, gdy zawodzą formy ugodowego rozwiązania sporu, należy skorzystać z pomocy psychologicznej i/lub prawnej.
 
Bezpłatną pomoc psychologiczną możecie Państwo uzyskać w takich sytuacjach w:
 
Na stronie www.kopd.pl polecamy artykuł: "Dziecko w rodzinie".
 
Tym, którzy chcą zaś zgłębić wiedzę na temat tego jak wychować szczęśliwe dziecko polecamy publikacje znajdującą się pod linkiem: http://www.edziecko.pl/rodzice/1,79362,2861251.html
 
Wobec dziecka nigdy nie należy stosować przemocy!
Dziecko w sytuacji rozpadu rodziny, zwłaszcza, gdy rodzice przestają ze sobą mieszkać, może nie potrafiąc poradzić sobie z emocjami, zacząć sprawiać znaczne problemy wychowawcze. W sytuacjach ekstremalnych dzieci stają się agresywne, zaczynają się masturbować, popadają w skrajne emocje.
 
W żadnym przypadku przemoc nie jest rozwiązaniem.
 
Odpowiadanie agresją na agresję rodzi agresję!
 
Rodzice powinni sobie okazywać szacunek
Nieważne jak negatywne odczucia mamy względem drugiego rodzica dziecka, przy dziecku winniśmy się do niego odnosić z szacunkiem i prowadzić dialog, w takim zakresie, w jakim to tylko między danymi rodzicami możliwe.
 
Kłótnie przy dziecku, obraźliwe zwracanie się do siebie, sarkastyczne uwagi czy wszelkie inne formy okazywania pogrady czy lekceważenia są wzbronione. Ich negatywnego wpływu na dziecko nie sposób oszacować.
 
Wspólne zasady wychowywania
Rodzice powinni wspólnie ustalić plan wychowawczy i trzymać się jego ustaleń.
 
W sytuacji, gdy nie możemy dojść do porozumienia, powinniśmy rozważyć skorzystanie z pomocy osoby trzeciej, która podjęłaby się między nami mediacji. Może to być dowolnie przez was wybrana osoba trzecia, aczkolwiek powinna mieć predyspozycje do prowadzenia rozmów zmierzających do rozwiązania konfliktu. Ustalenia, jakie poczynicie przy jej udziale, należy spisać.
 
Gdy ugodowe formy rozwiązywania sporów zawiodą lub nie są możliwe (np. druga strona nie chce mediacji) należy skorzystać z pomocy prawnej. Adwokat wyjaśni nam, jakie mamy prawa, czy to czego chcemy jest realne do osiągnięcia, powie co należałoby zrobić. Wtedy albo sami zabieramy się za realizację sądowego przeprowadzenia procesu o uregulowanie kontaktów albo zlecamy to pełnomocnikowi.
 
Ustalenie zasad wychowywania i ich przestrzeganie przez oboje rodziców ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Nie wolno sobie pozwolić na to, by dziecko u każdego z rodziców miało odmienne zasady do przestrzegania. Takie sytuacje prowadzą do patologii w rozwoju, które najczęściej ujawniają się we wzmożonej postaci w okresie dojrzewania.
 
 
Uwaga dla rodziców małych dzieci!
Na stronie www.fdn.pl polecamy pobrać broszurkę dotyczącą wspólnego spędzania czasu z dzieckiem. Broszurka znajduje się pod linkiem:
http://fdn.pl/jak-spedzac-czas-z-dzieckiem?cat1=772&cat2=663&cat3=

Skontaktuj się z nami:

Robert Ofiara Kancelaria Adwokacka
Al. Jerozolimskie 47 lok. 2
00-697 Warszawa

Tel.: 22 114 94 11 Tel.: 22 415 39 71 Fax.: 22 404 54 68

Email: info@adwokat-rodzinne.pl

Wpisz tekst z obrazka w to pole (wielkość liter ma znaczenie)

Nasi partnerzy o nas:

Komitet Ochrony Praw Dziecka Adwokatura Polska Fundacja Splotu Ramiennego Telewizja Polska